Biyo Çeşitlilik Nedir? - Biyosfer Müze - Hacettepe Üniversitesi Biyolojik Çeşitlilik Araştırma Merkezi

15 Oca

Biyoçeşitlilik Nedir ?

Biyolojik çeşitlilik geçmişten günümüze yaşamın çeşitliliğidir. Yeryüzünde yaşam milyarlarca yıldır gelişmekte, var olan türlerden yeni türler ortaya çıkarken bu türlerin bir kısmı yok olmakta ve süreç bu şekilde devam etmektedir. Tüm organizmalar devasa bir aile ağacındaki gibi birbirleri ile ilişkilidir.

Yaşamın çeşitliliğini ve biyokütlesini kapsayan biyoçeşitlilik, genellikle tür düzeyinde ifade edilir. Günümüzde 100 milyon kadar bitki ve hayvan türü olduğu öngörülmekle birlikte, araştırmacılar henüz bu türlerin 3 milyondan azını keşfetmiş ve isimlendirmişlerdir.

Kısmen tanımlayabildiğimiz bu türlerile yaşadıkları ekosistemlerin karmaşıklığını ve sürdürülebilir bir denge yaratmak için birlikte çalışma biçimlerini henüz anlamaya başladık. Geleceğimiz biyoçeşitliliğin anlaşılmasına ve korunarak sürdürülmesine dayanıyor.

Biyosfere Daha Fazla Zarar Vermeyelim

Türümüzün miras aldığı bu muhteşem gezegenin Biyosfer’i oluşturmasının 3.8 milyar yıl aldığını hiç unutmamalıyız. Ekosistemlerden genlere kadar tüm biyolojik çeşitlilik bugün yoğun insan baskısı altındadır ve yeryüzünde yaşamın devam edebilmesi ancak yine insanlığın ortak çabasıyla mümkün olacaktır.

Sonraki Yazı

Blog

Yorumlarınızı Ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir

Logo

Biyosfer Müze

Nasıl Giderim?

İletişim

  • Çalışma Saatleri : 10:00 - 16:30 Pazartesi Günleri Kapalıyız